Piano House Moda'da Piyano Öğrenmek

Az zamanda, düzenli bir programla kesin sonuca nasıl varılır? Piano House Moda’nın başarısı farklı bakış açılarında yatıyor! Peki sıkılmadan, ezbere dayalı olmaksızın, piyanoyu hayatımızın bir döneminde öğrenip bir kenara atmadan bu iş nasıl oluyor?


Az Zamanda Çok İş

4 ay gibi kısa bir sürede Ev Konserine çıkmayı başaran Ceren Mimir (27)

Piano House Moda’da en büyük hedeflerimizden biri öğrendiğiniz bilgilerin ve uygulamalı sonuçlarının kalıcı olması. Ancak bu kalıcı sonucun çoğunlukla getirdiği en büyük bedel yılları bulabilen uzun çalışma programlarıdır.

Biz; hem 21. yüzyıl insanının sabırsızlığını, hem de kalıcı şekilde öğrenmenin uzun programlarla değil doğru yöntemlerle olduğunu bildiğimizden bu konuya yeni bir bakış açısı getirdik.

Tümden Varım; yani tüme varım ve tümden gelim yöntemlerinin bir sentezi. Özellikle müzik eğitiminde geleneksel eğitim yöntemi tüme varımdır. Bütün bilgilerin ve pratiklerin eksiksiz şekilde öğrenilmesi ve gerektiğinde kullanılabilmesi prensibi ilk bakışta çok hoş, mantıklı ve ayakları yere basan bir yöntem gibi tınlar Ancak bu yöntemin en büyük dezavantajı henüz hiç bir sonuca ulaşma ihtimali olmaksızın değil aylarca, yıllarca süren bir pratik silsilesidir. Müzik eğitim dünyası da bu yöntemin olumsuz sonuçlarını görmüş, ve yöntemi tamamen tersine çevirip tümden gelim yöntemine geçmiştir.

Ancak tümden gelim yöntemi de her ne olursa olsun sonuç önemlidir diyerek sonuca çok hızlı ulaşması özelliğiyle çok ilgi çekici gibi gözükse de çok büyük bir defoya sahip. Çünkü tamamen tümden gelim yöntemi uygulandığında çok büyük oranda gerçekten öğrenme durumu ortadan kalkıyor, yerini ezberleme ve pratiğe dökme durumu geliyor.

Tümden Varım; kendi başlarına yeterli olamayan bu iki yöntemi sentezleyerek ne kadar doğru ve eğlenceli bir yol olduğunu yüzlerce öğrencimizle ispatladı. Tümden Varım'la gerçekleşen şey, çok kısa bir tüme varım süreciyle yola çıkıp, bu tüme varım sürecine yarı yarıya tümden gelim ekleyip, sonucunda tüme varım'a artık gerek kalmayan bir aşamada büyük oranda tümden gelim yapmak. Bu sayede varılan sonuç ne tüme varım kadar uzun sürüyor, ne de tümden gelimde olduğu gibi ezbere dayalı oluyor. Buna ek olarak hem çalmayı öğrenmek için pratik yapmamız gereken parçaları çalışırken, bir yandan da Hedef Parçalar dediğimiz tümden gelimin eğlenceli parçalarını çalışmış oluyoruz.

Tümden Varım sayesinde hem teorik altyapınızı güçlendirebilir, hem de sıkılmadan kısa sürede hedeflediğiniz parçaları çalışmaya başlayabilirsiniz.


Esnek & Düzenli Program

Sabrı, öğrenme aşkı ve piyano tutkusuyla yetişkin öğrencilere taş çıkartacak noktadaki Masal Çetin (7)

Bizim için Programlama, öğrenmenin en büyük anahtarı. Öğrenme süreciniz istediği kadar doğru olsun, siz de ne kadar çabalıyor olun, düzenli bir program yoksa öğrenme sürecinizin akıbeti de belirsiz hale gelir. Gelenekselleşmiş "haftalık ders" mantığı buradan gelmektedir. Haftada bir seans dersin sekteye uğraması, önemli ölçüde bir önceki ders öğrenilen bilgilerin erimeye hem zihnen hem pratikte erimeye başlaması anlamına gelmektedir.

Tabii bunun anlamı öğrenme süreci başladığı andan itibaren her tam 7 günde bir ders yapmak gerektiği de değil. Buradaki haftada bir mantığı bir ortalamayı temsil etmektedir. Piyano dersi alan çocuk ve yetişkinlerin normal hayatlarındaki okul ve iş tempolarını çok iyi bildiğimizden, size haftada ortalama bir seans dersinizin programlamasıyla ilgili maksimum imkan sağlamaya çalışıyoruz. Başlangıçta her ne kadar belirli bir gün saat belirleyerek programa giriş yapıyorsak da, sizin değişebilecek programlarınıza uygun şekilde gerekirse her hafta belirli bir süre önceden temasa geçmek koşuluyla farklı gün saat belirleyebiliyoruz.

Bu imkanı sağlamaya çalışmamızdaki sebep, haftalık ortalamada yapılması gereken dersinizin yine haftalık ortalamada stabilize olması. Eğer değişen koşullar sebebiyle siz bize, biz size ayak uyduramazsak nasıl başarılı olacağız? Unutmayın, her zaman bir orta yol vardır, ve biz onu bulup esnek ama düzenli programımızdan şaşmayacağız! :)


Üçlü Sistem'le Kesin Sonuç

Yaşın hiç bir önemi olmadığını güçlü kültürel altyapısıyla bize ispatlayan Ahmet Ergenekon (65)

İşin mutfağını öğrendiniz, emek üzerine emek verdiniz, zaman harcadınız, para harcadınız, derslere geldiniz, enstrüman aldınız, boş vakitlerinizi planladınız, kendinize çalışma vakitleri yaratmaya çalıştınız, herşeyi hallettiniz ve sonunda piyano çalmayı başardınız!

Peki ya sonra?

Piano House Moda’nın en önem verdiği konular arasında piyano öğrenmenin sadece öğrenmekle kalmaması gerektiği, bunun eğlenceli bir sonuca ulaşması gerektiği de var. Yıllar içerisinde yüzlerce öğrenciyle tecrübe edilen durumlardan biri de, artık öğrenci olmaktan çıkmış yeni piyanistlerin en eğlenceli aşamada enstrümandan uzaklaşmaya meylettikleri durumu. Çoğu zaman sistem bu durumla pek ilgilenmemekte, çünkü onun düşündüğü şey ne şekilde olursa olsun öğretmeyi ve gerisiyle ilgilenmeme durumu.

Ev Konserleri konseptinin çıkış noktası işte tam olarak da bu! Tümden Varım yöntemiyle öğrenmeye başlıyorsunuz(1), ufaktan repertuvarınız oluşuyor, kendinizi hazır hissettiğinizde düzenli konserlerimizden birine çıkmak üzere provalara başlıyorsunuz(2), yanı başınızda profesyonel müzisyenlerle birlikte, onların bir nevi asistanlığında, aynı ortamı paylaşarak prova sürecini tamamlıyorsunuz, konser günü geldiğinde o günün nasıl geçtiğini, o güne nasıl hazırlanıldığını olabilecek en samimi ve direkt yoldan tecrübe ediyorsunuz ve konsere çıkıyorsunuz(3).

Üçlü Sistem sayesinde tanıdığınız tanımadığınız, arkadaşlarınız, yanı başınızda duran ama belki de profesyonel camiada çok önemli bir noktada olan müzisyenle, tamamen en samimi duygularıyla müzik dinlemeye gelmiş sokaktaki bir müziksever vatandaşla aynı ortamı hiç bir sosyal fark olmaksızın paylaşırken aynı zamanda o güne kadar belki de sıfırdan gelerek inşa ettiğiniz piyanistliğinizi paylaşıyorsunuz.

Tecrübe ettiğimiz kadarıyla sıfırdan başlayarak piyanist olmak hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı :)


Piyano Öğretmeni ve Sanat Direktörü

Mehmet Erhan Tanman, sanat direktörü

Mehmet Erhan Tanman, sanat direktörü

Mehmet Erhan Tanman, (d. 29 Mart 1989, İstanbul), Türk besteci ve akademisyen.

Geç kuşak çağdaş Türk bestecilerindendir. 2012 yılında Deutsche Welle Composition Prize ödülüne ve 2013 yılında Donizetti Klasik Müzik Ödülleri Yılın Genç Müzisyeni ödülüne layık görülmüştür.

29 Mart 1989'da İstanbul'da dünyaya geldi.

Müziğe ilkokulda babasından aldığı piyano dersleri ve TRT Çocuk Korosu ile başlayan Tanman, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı yarı zamanlı kısmından mezun oldu. Lise ve üniversite eğitimlerini de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Kompozisyon ve Piyano olmak üzere çift ana dal okuyarak tamamlayan Tanman, eğitimi süresince Prof. Dr. Hasan Uçarsu, Prof. Dr. Özkan Manav ve Doç.Mehmet Nemutlu ile kompozisyon ve orkestrasyon, Volkan Barut ile armoni ve füg, Babür Tongur ile kontrpuan, Prof. Selen Bucak ile piyano çalışmıştır. Eserleri Amerika Birleşik DevletleriAlmanyaAvusturyaİsviçreBelçika veTürkiye'de seslendirilmiştir.

Besteci olarak ilk konserini 2005 yılında 16 yaşında iken şef Erdem Çöloğlu yönetiminde MSGSÜ Senfoni Orkestrası'nın Robert Schumann Gençlik Albümü Üzerine Senfonik Düzenlemeler adlı çalışmasını seslendirmesi ile gerçekleştirmiştir. İlerleyen yıllarda eserleri ve projelerini sipariş eden kurumlar ve topluluklar arasında Bludenz Kultur (Avusturya,2008), Triage Modern Music Ensemble (Almanya,2010), La Mer String Quartet (İsviçre,2011),Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (Türkiye,2011), Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle (Almanya,2012)[1]. ve MeiningerMusik (Almanya,2013) bulunmaktadır. Tanman'ın The Traffic adlı Deutsche Welle siparişi büyük orkestra müziğinin prömiyeri, BeethovenFest Bonn 2012 kapsamında şef Cem Mansur yönetiminde Türkiye Ulusal Gençlik Filarmoni Orkestrası tarafından Radio Berlin Brandenburg (Berlin), Beethovenhalle (Bonn) ve Palais de Beaux Arts (Brüksel)de gerçekleşmiştir.

Tanman, eğitimine şu sıralarda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda kompozisyon bölümünde Prof. Dr. Hasan Uçarsu ile yüksek lisans yaparak devam etmekle birlikte, Eylül 2014'ten itibaren Master çalışmalarını Almanya'da dünyaca ünlü besteci Prof. Dr. Wolfgang Rihm ile Hochschule für Musik Karlsruhe'de devam edecektir.

Tanman'ın çalışmaları 2013 yılında Donizetti Klasik Müzik Ödülleri "Yılın Genç Müzisyeni" ödülüne layık görülmüştür[2]. Aldığı diğer ödüller arasında 2012 yılında Almanya'da kazandığı Deutsche Welle Composition Prize ve 2010 yılında Mersin Uluslararası Müzik Festivali Beste Yarışması'nda aldığı üçüncülük ödülü[3] bulunmaktadır. Bu ödüllerin yanı sıra Tanman'ın The Traffic adlı orkestra müziğinin Deutsche Welle tarafından cd'si çıkmıştır.

Bunların yanı sıra Andante Klasik Müzik Dergisi'nde yazar olarak çalışmalarını sürdüren Tanman, Kocaeli Üniversitesi Devlet Konservatuvarı kompozisyon bölümünde öğretim üyesi olarak görevini sürdürmektedir[4]. Tanman'ın 2013-2015 arası gerçekleşecek projeleri arasında Alman oda müziği topluluğu Meininger Trio ile gerçekleştireceği iki yeni cd çalışması, şef Sibylle Wagner yönetiminde Zurich Oper ile gerçekleşecek ingilizce librettolu yeni bir opera projesi, şef Orhun Orhon yönetiminde perküsyonist Emil Kuyumcuyan ile gerçekleşecek yeni bir Marimba Konçertosu ve klarinetist Selin Gürol ile gerçekleşecek yeni bir Klarinet Konçertosu mevcuttur. Tanman şu sıralarda Hollandalı keman sanatçısı Leonard Silvius tarafından sipariş edilen solo keman müziği üzerine çalışmaktadır.

Kaynak: Wikipedia